Szachownica Duża 160x160 cm - gra podwórkowa

Szachownica Duża​ 160x160 cm - gry podwórkowe z masy termoplastycznej

Szachownica to plansza na której rozegrać można klasyczną grę w szachy lub różne jej warianty za pomocą 32 figur.

Skompletuj z akcesoriami:
Figury szachowe 30 cm - https://strefygier.pl/pl/p/Figury-szachowe-30-cm/64

Szachownica dużaSzachownica duża

Szachownica to plansza na której rozegrać można klasyczną grę w szachy lub różne jej warianty za pomocą 32 figur. Grę w szachy zawsze rozpoczynają białe bierki, co daje grającemu pewną inicjatywę w początkowej fazie partii. Gracze na zmianę wykonują posunięcia swoimi bierkami zgodnie z zasadami ruchu dla danej bierki i jeśli wejdzie ona na pole zajmowane przez przeciwnika, zbija jego bierkę.Szach jest groźbą zbicia króla, która musi być zażegnana przez przeciwnika w następnym posunięciu (króla nie można zbić). Mat, czyli postawienie króla przeciwnika w szachu, przed którym nie ma obrony, kończy partię i oznacza zwycięstwo gracza, którego bierka matuje króla przeciwnika. Remis występuje w przypadku, gdy: 

  • gracze uzgodnili taki wynik partii,
  • na planszy wystąpił pat (jedna ze stron nie może wykonać prawidłowych posunięć, a jej król nie jest szachowany),
  • żadna ze stron nie posiada środków niezbędnych do wygranej (choćby teoretycznej),
  • powstała tzw. martwa pozycja, czyli żaden z graczy nie jest w stanie dać mata nawet przy najlepszej grze. Partia może zakończyć się remisem (na wniosek jednej ze stron), gdy: identyczna pozycja na planszy pojawiła się trzykrotnie, jedna ze stron daje wiecznego szacha, wykonano pięćdziesiąt posunięć bez ruchu pionem i bicia dowolną bierką.

Odmiany szachów w różnych regionach świata zawierają charakterystyczne cechy kulturowe tych rejonów. Istnieją szachy klasyczne i szachy europejskie.  Szachy atomowe Zasady są podobne do szachów zwykłych z kilkoma wyjątkami: W wyniku bicia z szachownicy zdejmowane są obie figury (bita i bijąca). Ponadto jeśli na otaczających ośmiu polach znajdują się figury inne niż piony, również są zdejmowane z szachownicy. Dla bicia w przelocie (en passant) jako miejsce bicia przyjmuje się pole, gdzie bijący pionek kończy ruch (a więc 3 lub 6 linia). Nie rozpoznaje się pojęć „szach” i „szach mat”. Co za tym idzie, można wykonać roszadę szachowanym królem, jak i roszadę przez pole szachowane. Warunkiem zwycięstwa jest zbicie z planszy króla przeciwnika.Ruch, w którym niszczy się własnego króla, jest niedozwolony. Antyszachy (zwane również Rozbójnikiem lub Wybijanką – odmiana szachów, grana na tej samej szachownicy i tymi samymi bierkami co szachy klasyczne, ale z kilkoma podstawowymi różnicami w zasadach:

  •   bicie jest obowiązkiem,
  •   króla można bić i nie kończy to gry,
  •   wygrywa ta strona, która pierwsza straci wszystkie bierki (gracz poddaje je do bicia przeciwnikowi).

W zależności od innych zasad znane są 4 odmiany antyszachów.

Podobne produkty

Szachownica mała

Szachownica Mała

96x96 cm - gra podwórkowa

Podsumowanie zapytania

0 szt.
Przejdź do podsumowania